niedziela, 18 października 2015

31 WFF: "Zbawienie" (Rosja, 2015) reż. Iwan Vyrypajew

Włóczykij w habicie

„Będę się więcej modlić” – obiecuje siostra Anna. Zamiast tego odkłada Pismo Święte na bok, zakłada górskie buty i naciąga żółtą czapkę, by wyruszyć w samotną wędrówkę po tybetańskich szlakach. W otoczeniu majestatycznego krajobrazu duchowa przemiana zakonnicy kłuje w oczy w każdej sekundzie projekcji.

Pierwszym słowem, jaki przychodzi do głowy na określenie najnowszego filmu Iwana Vyrypajewa, jest przymiotnik "prosty". Nieskomplikowana fabuła, którą zawrzeć można w jednym zdaniu, narracja charakterystyczna dla nurtu slow cinema, gdzie każdy gest bohaterki urasta do rangi świętości, dialogi, których sens pływa już po powierzchni. Tym samy twórca zwalnia widza z obowiązku „przepracowania” filmu, a stopniowo wyciszenie przeradza się w monotonię. Rosyjski reżyser ukuł w „Zbawieniu” schemat, którego sztywno przestrzega przez cały czas: panoramy gór przeplata dialogami z nieznajomymi, jakich siostra spotyka na swej drodze ku przemianie. Same rozmowy zaś, czy to z osobliwą turystką ( w tej roli Karolina Gruszka) lub amerykańskim muzykiem rockowym, trącą coelhoszczyzną.

fot. materiały prasowe


Vyrypajew tworząc „Zbawienie” otoczył się stałymi współpracownikami. Oprócz swojej ulubionej aktorki, a prywatnie także żony, Karoliny, na plan zaprosił również Andreya Naydyonova. Niewątpliwie zdjęcia operatora, współpracującego z rosyjskim twórcą przy „Euforii” (2006) czy eksperymentalnym „Tlenie” (2009) są największą zaletą tego poematu o wewnętrznej metamorfozie. Na tle górzystej krainy mniszka często stanowi jedynie znikomy punkt, a monstrualne pasma wzgórz iskrzą się boskim blaskiem.


Na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym w Soczi odgrywająca rolę zakonnicy, Polina Grishna, otrzymała za „Zbawienie” nagrodę dla najlepszej aktorki. Jak więc widać, rosyjskie kino nie ucieka od filmu nie tyle „religijnego”, co „duchowego”, stawia też na debiuty. Miejmy nadzieję, że artystka dołączy do trupy Vyrypajewa, a sam reżyser powróci do swych sprawdzonych pomysłów. 

Marta Kapelan

"Zbawienie" (Rosja, 2015) reż. Iwan Vyrypajew

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz