wtorek, 3 lipca 2012

Filmowa Playlista (odc. 6)

Kołysanka. Utwór muzyczny, którego kojące dźwięki usypiają. Spokojny, melancholijny. Czy aby na pewno? Oto pięć filmowych kołysanek, które sprawią, że być może nie zmrużysz dzisiaj oka. Czy to ze strachu, czy też z podziwu dla ich piękna.

5. „Król lew 2”


Któż nie zna kultowego filmu Disney’a „Król lew”? Opowieść, która już od osiemnastu lat wzrusza zarówno dorosłych, jak i dzieci, doczekała się swojej kontynuacji. „Król lew 2” to dalszy ciąg historii Simby i jego rodziny na Lwiej Skale, ale także wątku zwaśnionych rodzin i rywalizacji o przywództwo w stadzie. Rządna władzy Zira, chce podstępnie zdetronizować Simbę. Pomóc w tym ma jej syn Kovu. Usypia go więc diaboliczną kołysanką - chce wpłynąć na podświadomość malucha i niezauważalnie sterować najczulszymi strunami duszy lwiątka. To dziwne, że Kovu tak spokojnie śpi. Gdyby wiedział jak podstępny plan szykuje jego matka, zapewne nawet nie zmrużyłby oka. Utwór jest bardziej kołysanką dla Ziry, której najskrytsze sny dotyczą panowania na Lwej Skale.

4. „Dziecko Rosemary”


Soundtrack do całego obrazu skomponował polski twórca muzyki filmowej Krzysztof Komeda. Niezwykle poetycką i nastrojową muzyką uświetnił „dzieci” Polańskiego: oprócz wspomnianego „Dziecka Rosemary” również „Nóż w wodzie”. Kołysanka usypia zdrowy rozsądek głównej bohaterki – Rosemary. Kobieta powoli popada w obłęd, już nie wie co jest senna marą, a co rzeczywistością. Niestety potwory nie śpią...

3. „Avatar”


Źli, zachłanni i ekspansywni ludzie próbowali zniszczyć Pandorę – niezwykła planetę zamieszkaną przez lud Na’vi. Po wygranej, ale opłakanej w skutkach bitwie stoczonej z mieszkańcami Ziemi, Na’vi próbują odzyskać utraconą harmonię. Ich piosenka jest kołysanką dla zniszczonej Pandory, lecz także dla sprawcy ich nieszczęścia i wybawiciela w jednej osobie – Jacka Sully. Dla mężczyzny utwór staje się początkiem jego wyśnionego życia na Pandorze razem z ukochaną, a pożegnaniem z koszmarem pozostawionym na planecie Ziemia.

2. „Zmierzch”

 
Edward Cullen, jeden z głównych bohaterów słynnej sagi "Zmierzch", miał niemal całą wieczność, by rozwijać swoje talenty. Zatem nic dziwnego, że tak doskonale wykonuje utwór Debussy’ego „Claire de lune”. Swoją grą uwodzi niepoprawną romantyczkę i wybrankę serca Bellę Swan. Żeby zaimponować jej jeszcze bardziej i popisać się niebywałym kunsztem artystycznym, Edward specjalnie dla ukochanej komponuje kołysankę. Czyżby chciał uśpić jej czujność i podstępnie przeciągnąć na „wampirzą stronę mocy”?

1. „Labirynt Fauna”

 
Mała Ofelia żyje pod jednym dachem z ojczymem – kapitanem wojsk generała Franco. Właśnie trwa hiszpańska wojna domowa. Dziewczynka ucieka w świat fantazji i snu, aby ukryć się przed okrucieństwem otaczającej ją rzeczywistości. Na jawie spotyka niezwykłego Fauna. Do magicznego świata Labiryntu dziewczynkę wprowadza „Kołysanka Mercedes”, stworzona przez Javiera Navarettego. Oby Ofelii - księżniczce Moanie - nie dane było się zbudzić ze swojego pięknego snu. Wtedy, chociażby na jawie, miałaby szansę pokonać całe zło świata.   

Katarzyna Piasecka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz