środa, 4 grudnia 2013

„Od zmierzchu do świtu” – maraton filmowy Kinie KulturaI to bynajmniej nie chodzi tu o, popularną wśród nastoletniej publiczności, trylogię o bladoskórym bohaterze i jego sercowych perypetiach. Nic z tych rzeczy!

W dniach (a właściwie nocach) 6 i 13 grudnia warto wybrać się do Kina Kultura, gdzie zobaczyć będzie można najnowsze festiwalowe odkrycia. Organizatorzy całego przedsięwzięcia zadbali o to, żeby dostarczyć widzom odpowiednią dawkę emocji. Podjęli bardzo rozsądną decyzję i  podzieli maraton na dwie części. Podczas każdej z nich zobaczyć będzie można po 3 filmy. W końcu, jak głosi legenda, nawet Ingmar Bergman oglądał dziennie nie więcej niż 3 filmy.

Jakie obrazy znalazły się w repertuarze?

6 grudnia

Nagrodzony Złotą Palmą za najlepszą reżyserię w Cannes, „Heli” Amata Escalante, to historia odważnej dwunastolatki, która marzy o dorosłym życiu z dala od swojej rodziny, u boku ukochanego rówieśnika. Dorosłość dopada ją szybciej niż mogłaby się tego spodziewać. „Pozycja dziecka” Calina Petera Netzer’a otrzymała w tym roku Złotego  Niedźwiedzia za najlepszy film w Berlinie. Jest to historia syna (z tymże tym razem jest to dorosły, 34 – letni mężczyzna), który chce się usamodzielnić i rozpocząć życie na własny rachunek. Jego matka nie może się z tym pogodzić. Jednak kiedy Barbu popada w kłopoty, matka pragnie mu za wszelką cenę pomóc. I wreszcie, coś dla miłośników sztuki. „Koneser” Giuseppe Tornatore’a został uhonorowany Nagrodą WŁOSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ Davida di Donatello za najlepszy film i najlepszą reżyserię. Jest to historia właściciela domu aukcyjnego i wybitnego znawcy sztuki, Virgila Oldmana (w tej roli Geoffrey Rush). Mężczyzna całą swoją energię życiową poświęca działalności na rzecz sztuki. Nie ma rodziny, żyje w swoim hermetycznym świecie. Pewnego dnia dostaje telefon od tajemniczej kobiety, która prosi go o oszacowanie wartości kolekcji antyków znajdującej się w starej rezydencji. Oldman przybywa na miejsce, lecz nie zastaje tam właścicielki…

"Koneser"

13 grudnia

„Tom à la Ferme” jest czwartym filmem, zaledwie 24  letniego Kanadyjczyka, Xaviera Dolana. Obraz został doceniony przez krytyków filmowych na tegorocznym festiwalu w Wenecji (Nagroda FIPRESCI). Film nieco różni się od dotychczasowych dokonań reżysera. Dominuje w nim atmosfera grozy, a nie jak we wcześniejszych opowieściach,  nawiązująca do stylistyki teledysków, eksplozja kolorów. Jednak tematyka homoseksualna oraz relacje związane z postacią matki pozostały bez zmian. Kolejnym filmem jest „Babcia Gandzia” z 2012 roku w reżyserii Jérôme Enrica. Tytułowa bohaterka nie przejmuje się tym, co pomyślą sobie o niej inni i bez skrępowani wyraża swoje zdanie na każdy temat. Jak wielu emerytów boryka się z problemami finansowymi. Do czasu. Życie kobiety ulega zmianie, kiedy w jej ręce wpada paczka marihuany. Dziarska staruszka rozkręca swój własny biznes. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na Transatlantyku w Poznaniu. Ostatnim seansem tego maratonu będzie „W kręgu miłości” Felixa Van Groeningen’a, uhonorowane NAGRODĄ LABEL EUROPA CINEMAS oraz Nagrodą Publiczności w sekcji „Panorama” na festiwalu w Berlinie. Bohaterami są Elise i Didier, którzy od siedmiu lat tworzą szczęśliwy, acz niekonwencjonalny związek. Tę sielankę pewnego dnia przerywa choroba, na którą zapada ich kilkuletnia córka. Nie dość, że zmuszeni są walczyć o jej zdrowie, to próbie zostaje poddane także uczucie, które ich łączy. Czy wyjdą zwycięsko z tej walki?

"Tom à la Ferme"

Jeśli cierpisz na bezsenność, jesteś nocnym markiem, albo po prostu miłośnikiem dobrego kina, to nie możesz przegapić festiwalowych nocy w Kinie Kultura. A więc, do zobaczenia w piątek!


  6 grudnia godz. 21.00 – 3.00 cena: 15 zł
 13 grudnia godz. 21.00 – 2.10 cena: 15 zł

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie Kina Kultura

Monika Martyniuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz