niedziela, 10 czerwca 2012

Annecy 2012


Zakończony wczoraj Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Annecy jest najważniejszą imprezą poświęconą filmowi animowanemu. Od kilkudziesięciu lat jest mekką wszystkich twórców i miłośników gatunku. Zyskał sobie także miano najbardziej radosnej i żywej imprezy filmowej świata.


Dzięki świetnej pracy ludzi odpowiedzialnych za selekcję do konkursów (jest ich pięć) trafiają rzeczywiście najlepsze filmy animowane sezonu. Filmy pełnometrażowe (10 tytułów), krótkometrażowe (49 tytułów), dyplomowe studentów (54 tytuły), filmy telewizyjne (23 tytuły) i użytkowe (57 tytułów) oraz dziesiątki obrazów wyświetlanych poza konkursem lub w ramach jednego z kilkudziesięciu innych zestawów tworzą program filmowego święta w Annecy.

Jednak festiwal jest znany także ze swojej niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzy, przejmująca władzę nad tym pięknie położonym, urokliwym XII wiecznym miastem, młoda publiczność. Zapraszamy do lektury krótkiej videorelacji z tego wydarzenia.

Widzowie festiwalu w Annecy słyną z wypracowanych i podtrzymywanych od lat swoistych rytuałów. Do najważniejszych z nich należy rzucanie przed seansem papierowych samolotów tak by doleciały pod ekran (co nagradzane jest przez salę owacją), wydawanie dźwięków zwierząt, puszczanie tzw. „bąbelków” oraz niezwykłe żywe reagowanie na festiwalowe zwiastuny – tworzenie improwizowanego dubbingu, klaskanie, gwizdy i obowiązkowe chóralne i bardzo głośne „lapiiiiiiiin” gdy na ekranie pojawi się królik. Pojawia się na każdym zwiastunie głównym od lat, nawet kilkukrotnie. Tradycja zobowiązuje.


Festiwal w Annecy poza zwiastunem zawierającym wszystkie logotypy sponsorów i partnerów prezentuje codziennie inny (zawsze znakomity) zwiastun wykonany przez szkołę filmową GOBELINS. W tym roku gościem specjalnym imprezy była Irlandia, stąd wszystkie zwiastuny dnia nawiązują do tradycji i historii Zielonej Wyspy.


Centrum festiwalowego życia jest kompleks Bonlieu, gdzie młoda, składająca się głównie ze studentów publiczność spędza czas między seansami (zwłaszcza w deszczową pogodę).


Odbywają się tu także spotkania z twórcami komiksów, którzy podpisują swoje najnowsze dzieła.


Gdy pogoda dopisuje festiwalowa publiczność wolny czas spędza na polach marsowych, w miasteczku lub nad jeziorm.
Po zachodzie słońca zaś gromadzi przed wielkim ekranem by oglądać wieczorny seans pod gołym niebem. Witani każdorazowo przez dyrektora artystycznego festiwalu Serge Bromberga.Wśród nagrodzonych znaleźli się w tym roku dwaj laureaci ostatniego Warszawskiego Festiwalu Filmowego - "Making of Longbird" (Shorts Grand Prix WFF 2011 - Najlepszy Film Dyplomowy Annecy 2012) i "Crulic"/"Droga na drugą stronę" (Wyróżnienie WFF 2011 - Najlepszy Film Pełnometrażowy Annecy 2012) oraz polscy twórcy teledysku "Pirate's Life".

Bartek Pulcyn

NAGRODY

Konkurs Krótkometrażowy
The Annecy Cristal
Tram

Special Jury Award
Edmond Was a Donkey

"Jean-Luc Xiberras" Award for a first film
The People Who Never Stop
Florian Piento, France, Japan

Special Distinction
Seven Minutes in the Warsaw Ghetto

Sacem Award for original music
Modern No. 2

Junior Jury Award for a short film
Story of Him

Konkurs pełnometrażowy

The Cristal for best feature
Crulic – The Path to Beyond

Special Distinction
Arrugas/Wrinkles

Audience Award
Approved for Adoption

Konkursy filmów telewizyjnych i użytkowych

The Cristal for best TV production
Secret Mountain Fort Awesome "Nightmare Sauce"

Special Award for a TV series
Stella and Sam "Voyage sur la lune"

Award for best TV special
The Gruffalo's Child

Advertising or promotional film Award
Red Cross "Stuff"

Award for best music video
We Cut Corners "Pirate's Life"
Przemyslaw Adamski, Kartazyna Kijek, Poland


Konkurs filmów dyplomowych

Award for best graduation film
The Making of Longbird

Special Jury Award
Crowd

Special Distinction
Le Jardin enchanté

Junior Jury Award for a graduation film
Friendsheep
Jaime Maestro, Spain
Primer Frame – Escuela de Animación


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz