poniedziałek, 9 lipca 2012

Złota Piątka (odc.6)


Dobre wino nie jest złe

Istnieje niezliczona liczba rodzajów i gatunków win. Każde z nich odznacza się oryginalną nutą smakowo-zapachową. Intensywnie oddziałują one na nasze zmysły, podobnie jak przedstawione poniżej filmy, które uwodzą malowniczymi pejzażami skąpanych w słońcu winnic. Dzięki nim możemy nie tylko poznać tradycje związane z produkcją tego szlachetnego trunku, ale również odkryć tajniki sztuki degustacji. Nie obędzie się oczywiście bez pięknych kobiet, śpiewu i zabawy. Aby lepiej wczuć się w atmosferę filmowych wydarzeń, warto zaopatrzyć się w kieliszek białego Chardonnay, o aromacie lekko łagodzącym krytyczny osąd.

  1. Spacer w chmurach, reż. Alfonso Arau (1995)

„Zostaniesz z nami na czas winobrania. To niezwykła, magiczna chwila. To najważniejszy dzień w roku, który zadecyduje o naszej przyszłości.”


Czasy tuż po II wojnie światowej. Przenosimy się do kalifornijskiej winnicy prowadzonej przez rodzinę o meksykańskich korzeniach. W czarującej posiadłości zwanej Las Nubes (Chmury) rządzi wielopokoleniowa tradycja i strzegący jej despotyczny Alberto Aragón. Kiedy jego córka Victoria przyjeżdża do domu w towarzystwie męża, o którego istnieniu nikt wcześniej nie słyszał, a który na domiar złego jest Amerykaninem, rodzinny spokój zostaje zburzony. Bliscy starają się rozszyfrować tajemnicę zaskakującego małżeństwa, a jednocześnie lepiej poznać wybranka Victorii. Wprowadzają Paula w tajniki niezwykłych rytuałów, które od wieków towarzyszą wytwarzaniu winnego afrodyzjaku.

  1. Dobry rok, reż. Ridley Scott (2006)

„Robienie wina sprawia mi przyjemność, bo ten wysublimowany nektar nie jest w stanie okłamać mnie swym smakiem. Nie ma znaczenia, czy winogrona zebrano za wcześnie czy za późno. Wino będzie szeptać do twoich ust z niepohamowaną szczerością za każdym razem, gdy weźmiesz łyka.”


Zderzenie wielkomiejskiego życia w Londynie z urzekającą spokojem i przepięknymi krajobrazami Prowansją. Max, odnoszący ogromne sukcesy finansowe specjalista ds. obrotu aukcjami, dziedziczy dom i winnicę po wuju, u którego w czasach dzieciństwa spędzał wakacje. Wyjeżdża na południe Francji z zamiarem oszacowania wartości majątku. Nic nie toczy się jednak według wcześniej przyjętego planu. Aromatyczne wino ożywia wspomnienia i pozwala zapomnieć o codziennych stresach, natomiast miejscowa piękność rozbudza w Maxie uczucia, które skłaniają go do przewartościowania swoich poglądów na życie. Film jest ekranizacją powieści Petera Mayle’a.

  1. Bezdroża, reż. Alexander Payne (2004)

Oglądasz wino pod światło, oceniasz kolor i klarowność. Cienkie, ciężkie, wodniste, oleiste...Teraz przechyl kieliszek. Oceniasz nasycenie barwy w cieńszej warstwie. Patrzysz, jak stare jest wino. Zwłaszcza czerwone. Teraz wtykasz nos. Odrobina cytrusów. Troszkę truskawek. Owoc męczennicy. Szczypta szparagów... i nutka sera edamskiego z orzechami.”


Śledzimy tydzień z życia dwóch przyjaciół, którzy wyruszają w podróż po Kalifornii. Jack liczy na dobrą zabawę i odrobinę szaleństwa, gdyż lada moment ma pożegnać się ze stanem kawalerskim. Miles, depresyjny rozwodnik, starający się o wydanie swojej pierwszej powieści, proponuje mu natomiast zwiedzanie najlepszych winnic w okolicy oraz… grę w golfa. Jako wielki znawca i amator win, stara się zafascynować swojego towarzysza sztuką degustacji tego trunku. Aby żaden z nich nie poczuł się urażony, mężczyźni muszą pójść na kompromis, czego wcale nie ułatwia im poznanie dwóch fascynujących kobiet. Film na podstawie powieści Rexa Picketta.


  1. Wino na medal, reż. Randall Miller (2008)

„Musisz to mieć we krwi. Musisz dorastać razem z tą ziemią pod paznokciami i czuć zapach winogron w powietrzu, którym oddychasz. Uprawianie winorośli jest formą sztuki.”


Film nawiązuje do prawdziwych wydarzeń z 1976 roku. W małej winnicy Jima Barretta w Napa Valley zjawia się Steven Spurrier, właściciel paryskiej Académie du Vin. Proponuje mu, aby jego chardonnay zostało poddane degustacji w ciemno podczas prestiżowego francuskiego konkursu. Barrett, który całe swoje życie poświecił marzeniu o wyhodowaniu perfekcyjnej odmiany białej winorośli, niechętnie odnosi się do snobistycznego przybysza z Europy. Jednak jego syn Bo, zwykle bardziej niż pracą zainteresowany dziewczynami i rozmaitymi używkami, nie pozwala ojcu na zmarnowanie takiej szansy i namawia go do wzięcia udziału w rywalizacji. Niespodziewany sukces kalifornijskiego Chateau Montelena, zmienia nie tylko układ sił na światowym rynku win, lecz także przyczynia się do naprawy rodzinnych relacji.  1. Młode wino, reż. Tomáš Bařina (2008)

„Kiedy chodziłem do mojej staruszki albo do innych dziewczyn, zawsze brałem wino. Zabierałem trzy butelki. Jedną dla niej, aby się rozluźniła, a kolejne dwie dla mnie, aby nabrać odwagi.”


Tytułowe młode wino ma aromat czeskiej prowincji i smak spełniających się marzeń. Honza, młody chłopak ścigany przez praską policję za rozmaite oszustwa finansowe, wraz z przyjacielem wyjeżdża na Morawy. Odwiedza dziadka, który jest właścicielem jednej z okolicznych winnic. Zobowiązuje się do pilnowania rodzinnego interesu, podczas gdy starszy pan udaje się na wycieczkę do Argentyny – miejsca, które koniecznie pragnął zobaczyć przed śmiercią. Za sprawą miejscowej dziewczyny Honza poznaje uroki życia na wsi, gdzie wszystko toczy się leniwym trybem, a wino pije się nie na kieliszki, a na butelki. Dla spragnionych czeskiego poczucia humoru kontynuacja historii o wdzięcznym tytule 2 młode wina.


Agnieszka Cieślak

1 komentarz:

  1. Świetne zestawienie, 'Bezdroża' uwielbiam! :D

    OdpowiedzUsuń